DET NYE MUSEET tar for seg tilblivelsen av det nye Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design.
Gjennom observerende filmopptak tar Birgitte Sigmundstad oss med inn i møterommene og på byggeplassen. Vi møter menneskene som arbeider med kunsten, ser verk og gjenstander som forberedes til flytting og de gamle museumsbyggene som nå er blitt historie. Uten å forhaste seg tar filmen oss med i diskusjoner og planlegging og vi følger arkitektens opp- og nedturer.
Det nye museet gir et innblikk i prosessen og forventningene bak byggingen av museet, og resultatet er en nær og ofte fornøyelig film som stiller spørsmål om hva et museum skal romme og hvem det lages for.
Medieoperatørene
Visning lør 13. sep. kl 17:30. Blir det regisamtale etter film. Moderert av Bibbi Børresen, leder av SIRIUS* Fredrikstad kunstnerunion.
Filmen er utvalgt til årets skoleprogram og kan bookes etter avtale av skoler i perioden uke 39, 41 og 42. Filmen kan ikke bookes online, kun sees på kino! Mer informasjon finner du på vår nettside under SKOLEKINO: https://www.nordicdocs.no/skole
Engelske undertekster / Fredrikstadpremiere